Nasza ferma

FotoFotoFotoFoto

Nasza ferma jeleni została założona na przełomie 2002 i 2003 roku. Latem 2002 powstały pierwsze kwatery, by w lutym 2003 mogły zostać wpuszczone 83 sztuki jeleni sprowadzonych z Węgier , z fermy o wieloletniej tradycji bazującej na rodzimych osobnikach (pierwsze zwierzęta pochodziły z odłowu z lasów węgierskich zobacz certyfikat ). Wszystkie zwierzęta zostały przebadane pod kątem nosicielstwa gruźlicy i brucellozy z wynikiem ujemnym. Początkowo ferma obejmowała obszar 37 hektarów z 5 kwaterami. Pierwsze kwatery wraz z odłownią powstały dzięki współpracy z Bartłomiejem Dmuchowskim z firmy Milu (www.milu.com.pl)

Obecnie ferma ma ponad 110 ha z 31 kwaterami z dalszą perspektywą rozwoju. Jesteśmy wyposażeni w odłownię z poskromem oraz wagą. Zabieg odrobaczania przeprowadzamy profilaktycznie dwa razy w roku. Odłączamy cielęta od łań przed lub po rykowisku, w zależności od warunków pastwiskowych w ciągu roku. Do krycia wybieramy starannie wyselekcjonowane byki. Wszystkie byki przed rykowiskiem mają obcinane poroże.

Regularnie jelenie ważymy, sprawdzamy jałowość łań, wszystkie sztuki posiadają kolczyki. Prowadzimy dokumentację fotograficzną wszystkich byków. Latem żywienie bazuje na pastwisku lub sianokiszonce w przypadku suszy, niestety coraz częściej u nas występującej. Zimą stosujemy oprócz sianokiszonki dokarmianie: owsem, jęczmieniem, kukurydzą, granulatem mineralno-witaminowym oraz kiszonką z lucerny.

Każdego roku osiągamy następujące parametry stada:

  1. procent wycieleń łań: powyżej 90 %,
  2. średnia / maksymalna waga łań w stadzie podstawowym w sierpniu: 134 kg / 170 kg,
  3. średnia / maksymalna waga cielaków sierpniu: 55 kg / 70 kg,
  4. średnia/maksymalna waga byków byków w sierpniu: 260 kg/304 kg,
  5. średnia/maksymalna waga szpicaków we wrześniu: 120 kg/138 kg,
  6. średnia/maksymalna waga 18-miesięcznych łaniek: 101 kg/118 kg,
  7. procent upadków cieląt do sierpnia: poniżej 2%,
  8. procent upadków dorosłych zwierząt poniżej 1%.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia, wykonane w 2009 r.: